Diagonale
Festival of Austrian Film
March 21–26, 2023, Graz

Search archives

Search for:
Year:
Title:
Genre:

2516 Search results

 

Page 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84

Preis der Jugendjury
Short Film, 30 min.
Director: WX YZ
Details

Preis der Jugendjury
Short Film, 30 min.
Director: WX YZ
Details

Preis der Jugendjury: Zufall & Notwendigkeit
Feature Film, AT 2018, 18 min.
Director: Nicolas Pindeus
Details

Preisträger Dokumentarfilm
Documentary Film, 120 min.
Details

Preisträger Dokumentarfilm
Documentary Film, 2018, 120 min.
Director: xxx xxx
Details

Preisträger Dokumentarfilm
Documentary Film, 120 min.
Director: WX YZ
Details

Preisträger Dokumentarfilm: Die bauliche Maßnahme
Documentary Film, AT 2018, 95 min., dOV
Director: Nikolaus Geyrhalter
Details

Preisträger Dokumentarfilm: The Remains – Nach der Odyssee
Documentary Film, AT 2019, 90 min., OmdU
Director: Nathalie Borgers
Details

Preisträger Franz-Grabner-Preis
Documentary Film, 2017, 87 min.
Director: Djordje Čenić
Details

Preisträger Franz-Grabner-Preis TV
Short Documentary Film, 2017, 45 min.
Director: Andreas Pfeifer, Andreas Novak
Details

Preisträger Innovativ
Innovative Cinema, 2017, 30 min.
Director: Katrina Daschner
Details

Preisträger Innovatives Kino
Innovative Cinema, 30 min.
Details

Preisträger Innovatives Kino
Innovative Cinema, 30 min.
Director: WX YZ
Details

Preisträger Innovatives Kino: ★
Innovative Cinema, AT 2017, 101 min.
Director: Johann Lurf
Details

Preisträger Innovatives Kino: Wreckage takes a holiday
Innovative Cinema, AT 2018, 30 min.
Director: Jennifer Mattes
Details

Preisträger Kurzdokumentar
Documentary Film, 2018, 30 min.
Director: Kristina Schranz
Details

Preisträger Kurzdokumentarfilm
Short Documentary Film, 30 min.
Details

Preisträger Kurzdokumentarfilm
Short Documentary Film, 30 min.
Director: WX YZ
Details

Preisträger Kurzdokumentarfilm: Ars Moriendi oder die Kunst des Lebens
Short Documentary Film, DE 2018, 30 min., OmeU
Director: Kristina Schranz
Details

Preisträger Kurzdokumentarfilm: Remapping the origins
Short Documentary Film, AT 2018, 42 min., OmeU
Director: Johannes Gierlinger
Details

Preisträger Kurzspielfilm
Short Film, 30 min.
Details

Preisträger Kurzspielfilm
Feature Film, 2018, 30 min.
Director: Clara Stern
Details

Preisträger Kurzspielfilm
Short Film, 30 min.
Director: WX YZ
Details

Preisträger Kurzspielfilm: ENE MENE
Short Film, AT 2019, 17 min., OmeU
Director: Raphaela Schmid
Details

Preisträger Kurzspielfilm: ENTSCHULDIGUNG, ICH SUCHE DEN TISCHTENNISRAUM UND MEINE FREUNDIN
Feature Film, AT/DE/SE 2018, 23 min., OmeU
Director: Bernhard Wenger
Details

Preisträger Spielfilm
Feature Film, 120 min.
Details

Preisträger Spielfilm
Feature Film, 2018, 120 min.
Director: Lukas Valenta Rinner
Details

Preisträger Spielfilm
Feature Film, 120 min.
Director: WY XZ
Details

Preisträger Spielfilm: Chaos
Feature Film, AT/SY/LB/QA 2018, 95 min., OmdU
Director: Sara Fattahi
Details

Preisträger Spielfilm: Murer – Anatomie eines Prozesses
Feature Film, AT/LU 2018, 137 min., dOV
Director: Christian Frosch
Details

 

Page 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84